کسب ثروت مهمتر است یا استقلال مالی؟

دوستانی که در کارگاه ها شرکت می کنند یا مشاوره می گیرند اغلب در مورد اینکه ثروت به چقدر پول می گویند، مشکل دارند بنابراین برای روشن شدن موضوع، ما به یک اصل مهم می پردازیم که کسب ثروت مهمتر است یا استقلال مالی؟

کسب ثروت یعنی چه؟

وقتی که بتوانیم درآمد خود را افزایش دهیم و مرتبا آن را به دارایی تبدیل کنیم در حقیقت در مسیر کسب ثروت گام برداشته ایم. ولی افزایش درآمد به تنهایی نمی تواند مشکلات مالی افراد را حل کند و امنیت مالی را برای آنها به همراه بیاورد.

افراد به دنبال چقدر پول و ثروت هستند؟

معمولا افراد جواب این سوال را اینگونه به خودشان می دهند که:  “هر چه بیشتر بهتر ” ولی این هدف خاصی نیست و افراد از لحاظ ذهنی همچنان در ابهام و سردرگمی به سر می برند و با افزایش درآمد حس خوبی پیدا نمی کنند چون این مبلغ درآمد هدف آنها نبوده است، بلکه هدف آنها “هر چه بیشتر بهتر” بوده است که هنوز به دست نیامده و تا ابد محقق نخواهد شد.

چون هدف اصلی ما در زندگی شادی، لذت، خوشی و آرامش است، بنابراین لازم است به خاطر رسیدن به هدف های مالی خود، واقعا حس شادی و لذت را به دست آوریم نه اینکه همچنان فکر کنیم کمبود داریم و به خاطر این کمبود آرامش خاطر نداشته باشیم.

آیا معیار و هدف مناسبی برای کسب ثروت وجود دارد؟

یکی از بهترین معیارها و اهداف برای کسب ثروت هدف گذاری “استقلال مالی” می باشد که معیاری قابل دستیابی و قابل دنبال کردن است.

استقلال مالی یعنی چه؟

استقلال مالی یعنی اینکه هزینه های ماهانه یا سالانه ی مد نظر من فعلا چقدر است؟ بنابراین وقتی درآمد غیرفعال من به این مبلغ برسد یعنی به استقلال مالی رسیده ام .

مبلغ استقلال مالی افراد مشخص است ولی فرد با فرد فرق می کند و حتی مبلغ استقلال مالی هم برای یک فرد با گذر زمان می تواند تغییر کند یا تغییر نکند.

بنابراین اگر فکر می کنید هدف مالی مشخصی را نمی توانید برنامه ریزی کنید پس به هدف گذاری برای استقلال مالی توجه داشته باشید.

استقلال مالی مرحله ای است که فرد به اختیار خود می تواند کار بکند یا نکند چون درآمد غیرفعالی ایجاد کرده است که تمام هزینه های او را  می تواند پوشش بدهد.

به عنوان مثال کسی که درآمد ماهانه صد میلیون تومانی دارد به امنیت و استقلال مالی نرسیده است و حتی شاید مرتبا استرس داشته باشد که آیا این درآمد، ادامه دار خواهد بود یا نه؟

ولی کسی که صد میلیون تومان اجاره املاک خود را دریافت می کند یا کسی که صد میلیون تومان سود سهام خود را دریافت می کند به استقلال مالی رسیده است.

کسی که ماهانه پنج میلیون تومان از چاپ کتابش دریافت می کند و هزینه هایش هم کمتر از پنج میلیون تومان باشد یعنی به استقلال مالی رسیده است.

لطفا مفاهیم را شخصی سازی کنید:

اعداد و مبالغ ذکر شده در بالا را به نسبت کار و زندگی و بیزینس خود بزرگ یا کوچک کنید.

همانطور که می بینید یک نفر یک کتاب می نویسد دیگری ده کتاب می نویسد یا ترجمه می کند. بیزینس یک نفر با یک کارمند می چرخد بیزینس دیگری با صد کارمند.

بنابراین هدف این نوشته اینست که مفهوم هدفگذاری برای کسب ثروت یا استقلال مالی را مشخص کند تا افراد، قدرت تصمیم گیری یا قدرت تحلیل بالاتری در زندگی مالی خود داشته باشند.

 

لطفا هر گونه سوال یا ابهام را در ذهن خود نگه ندارید و خوشحال می شویم که با ما و بقیه دوستان با نوشتن در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید.

 

شاد، سربلند و توانگر باشید

عبداله حاجی جعفری

مربی بهبود مالی

Personal Financial coach

دیدگاهتان را بنویسید